top of page

İZLEME DOKÜMANTASYON SERVİSİ

1973 yılında Ankara’da kurulan ve basın–halkla ilişkiler alanında Türkiye’de ilk kuruluş olma özelliğini taşıyan Ajans TÜBA; çalışma, sosyal güvenlik, ekonomi, mevzuat haberleri, günlük basın takibi, araştırma ve yayınlarıyla uzmanlaşmış bir Ajans’tır. 

 

Ajans TÜBA Basın İzleme ve Dokümantasyon Servisi, kurulduğu 1973 yılından 2008 yılına kadar; resmi-özel kesimdeki çok sayıdaki kurum ve kuruluşa, çeşitli meslek mensuplarına basılı medyada yer alan haber, reklam, ilan ve diğer konulara ilişkin günlük kupür derleme hizmeti vermiştir. (Örneğin, Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü, T.C. Ulaştırma Bakanlığı vd...)

Ajans TÜBA Basın İzleme ve Dokümantasyon Servisi, ilgili kurum ve kuruluşlar ile çalıştığı sektörlere ilişkin yurtiçi yazılı basında yer alan haber, reklam, ilan vb.'nin,  kurum ve kuruluşlara KUPÜR  şeklinde ve ELEKTRONİK ortamda günlük olarak bildirimi hizmeti vermiştir.

 

 - Her gün; günlük, haftalık ya da aylık yayınlanan, yaklaşık 180 adet ulusal/yerel  gazete ve dergiler, uzman bir ekip tarafından ciddiyet, titizlik ve dikkatle taranmıştır.

 - Tarih, yayın organı ve konulara göre ayrım yapılarak kupürler hazırlanmıştır.

 - Aynı gün içerisinde, tüm bilgiler erken saatlerde ilgili birimlere özel kurye ile ulaştırılmıştır.

 - Günlük elde edilen veriler, internet'te yayınlanmaya hazır formata getirilmiştir.

 - Abonelerin istedikleri özellikleri içeren özel web alanlarına aktarılan kupürler, aynı gün içerisinde Dünya'nın neresinde olursalar olsunlar, online olarak incelemelerine sunulmuştur.

 - Bu hizmetlere eklenen yenilikler ile internet ortamında yayına verilen haber arşivlerinde veya günlük haberlerde, istenilen tarih aralığında, haber başlıklarında kavram araması yapılabilmiştir.

 - Yapılan incelemeler sonucunda yayımlanması istenmeyen haberler, abonelere özel ve onlar tarafından yönetilen web sayfası ile filtre edilebilir veya silinebilirdi.

 - Kaynaklara göre ve konulara göre listeleme yaparak daha net bir arşiv taraması ile basılı medyada, aboneler kendilerini takip edebilirmiştir.

küpür.jpg
izleme_dokümantasyon-dijital_02.jpg
izleme_dokümantasyon-dijital_01.jpg
izleme_dokümantasyon-dijital_03.jpg
bottom of page