top of page

Özgeçmiş

babam-contrast.jpg

Gazeteci Etem Yazgan, 1933 yılında Manisa Sarıgöl'de doğmuştur. Cemal Yazgan ve Fatma Yazgan'ın dört çocuğundan biridir. Gazeteciliği yanısıra Şair, romancı, hikayeci olarak da tanınmıştır. ‘Tutuk Şarkı’ adında yayınlanmış bir şiir kitabı, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış pekçok, şiir, hikaye ve romanı mevcuttur. Ayrıca yayınlanmamış şiir, hikaye ve romanları da vardır.

 

1952 yılından itibaren İzmir, İstanbul ve Ankara’da çeşitli gazetelerde çalışmıştır. Bunlar; Yeni İstanbul (1952), Yeni Asır (1956), Havadis (1959), Yeni Köylü (1959), Ege Ekspres (1960), Tanin (1961), Demokrat İzmir (1962), Vatan İstanbul (1962), Vatan Ankara (1964), Yenigün Ankara (1969).

 

Ayrıca 1960 yılında çıkardığı aylık sanat dergisi “Maya” ile Türk edebiyatımızın önemli isimleri ile çalışmış ve büyük yankı uyandırmıştır.

 

1973 yılında eşi Güler Yazgan ile birlikte Ajans TÜBA’yı kurmuştur. Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Ajansı olarak kurulan Ajans TÜBA’nın 1998 yılında aramızdan ayrılışına kadar genel yönetmenliğini yapmıştır. Bu süre içinde, çok sayıda özel haber yayınlamış, basın toplantıları düzenlemiş, 10. Dünya Enerji Konferansı (1977) gibi Uluslararası ve Ulusal konferansların organizasyonunu başarıyla yürütmüştür.

 

1975 yılından itibaren ‘Mevzuat Yayıncılığı’ gibi çok ciddi bir konuda yayıncılığa başlamış ve o günden bugüne basılı olarak İş-işçi Çalışma, Yeni Yasalar, Toplu Sözleşmeler Bültenleri; Föyvolant (değişebilir yapraklı) Mevzuat Dizileri, bilgisayarda Dos ortamında TÜBA/Bimed (Bilgisayar Mevzuat Dizileri) ve Windows ortamında Tüba/Mevzuatbank’ı ülkemize kazandırarak başarı çizgisini yükseltmiştir.

 

Çalışmalarının tümü özverisiyle oluşturulmuş özgün ürünlerdir.

 

Etem Yazgan, gazeteci Güler Yazgan’la 1968 yılında evlenmiş, Kerem ve Efe Yazgan adında iki çocuk sahibidir.

bottom of page